BM’de ‘acil’ Sudan mesaisi: Guterres BMGK’yi toplantıya çağırdı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in, Sudan’daki durumu görüşmek için BM Güvenlik Kurulu’nu (BMGK) toplantıya çağırdığı bildirildi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın toplantısında, AA muhabirinin, Sudan’daki gelişmeler ve Sudan ordusunun, Süratli Takviye Kuvvetleri (HDK) ile Suudi Arabistan’da yürütülen, Riyad ve Washington tarafından desteklenen Cidde müzakerelerine iştiraki askıya aldığına dair haberlere ait sorusunu yanıtladı.

BM’nin, Cidde müzakerelerine taraf olmadığını aktaran Dujarric, “Ancak size şunu söyleyebilirim ki alandaki insani yardım çalışanlarımız hem hükümet hem de HDK ile irtibatlarını sürdürerek yardım operasyonlarını mümkün olduğu surece koordine etmeye çalışıyor. Genel bildirimiz, hemen tüm çatışmaya son verilmesi istikametinde. Böylece yardımımıza muhtaçlık duyan Sudan halkına yardım sağlayabiliriz.” tabirlerini kullandı.

“Guterres üye ülkeleri toplantıya çağırdı”

Sudan’daki tarafların, insani yardım sağlanması için daha fazla işbirliği yapmaya başladığını belirten Dujarric, BM ortaklarının ulaşabildikleri tüm noktalara yardım götürmeye çalıştığının altını çizdi.

Dujarric, “BM Genel Sekreteri’nin üye ülkelerle Sudan’daki dramatik durumu görüşmek için BMGK’yi toplantıya çağırdığını teyit edebilirim. Öğlenden sonra gerçekleşecek toplantı kapalı oturumla düzenlenecek.” bilgisini paylaştı.

Ülkede hem insani hem de siyasi durumun kötüleştiğine dikkati çeken Dujarric, Guterres’in toplantı çerçevesinde Kurul üyeleriyle fikirlerini paylaşmak istediğini kaydetti.

Kısa vadeli ateşkes

Taraflar, ABD ve Suudi Arabistan aracılığında 20 Mayıs’ta, 22 Mayıs Pazartesi saat 21.45’ten itibaren geçerli olmak üzere bir haftalık ateşkes ilan ettiklerini açıklamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ateşkes yürürlüğe girdikten bir gün sonra Sudanlı generallerin, son ateşkese uymamaları halinde yaptırımlarla yüzleşecekleri ihtarında bulunmuştu.

Suudi Arabistan ve ABD, tarafların, 29 Mayıs’ta ateşkes mutabakatını 5 gün daha uzatma konusunda mutabakata vardıklarını duyurmuştu.

İlan edilen ateşkesler müddetince çatışmalar sürmüştü. İki taraf da birbirini ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı. Bugün ise Sudan medyasında, ordunun Cidde müzakerelerine iştirakini askıya aldığına dair haberler yer almıştı.

Sudan’da ordu ile HDK ortasındaki çatışmalar

Ordu, bir vakitler desteklediği fakat bağımsız ve paralel bir ordu üzere davranması nedeniyle tehdit olarak gördüğü HDK’nin, 2 yıl içerisinde büsbütün orduya entegre edilmesini istemiş, HDK’nin ise sivil bir hükümetin akabinde yaklaşık 10 yıla yayılan bir süreçte bunu kabul edebileceğini açıklamasıyla başlayan kelam savaşı ve tırmanan gerginlik, 15 Nisan sabahı taraflar ortasında başşehir Hartum ve çeşitli kentlerde silahlı çatışmaya dönüşmüştü.

2019’da darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir devrinde Darfur’da isyancılara karşı savaşmak, sonları korumak ve asayişi sağlamak hedefiyle milis yapılanma formunda oluşturulan ve giderek daha bağımsız bir yapıya kavuşan HDK’nin on binlerce mensubu bulunuyor.

Ülke içinde bir milyondan fazla kişinin yerlerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, çatışmalar nedeniyle 300 bin kişinin de etraf ülkelere kaçtığını açıkladı.

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 850 kişinin ömrünü yitirdiğini, 5 bin 500 kişinin ise yaralandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir