CANLI | Meral Akşener’den “İmamoğlu’na verilen cezaya” tepki: Bu karar, Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim gündemidir; Türk demokrasisine vurulmuş bir darbedir!

İyi Parti Genel Lideri Meral Akşener, partinin küme toplantısında konuşuyor.

Akşener’in küme toplantısı konuşmasında, CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Bir parti öbür bir partinin içişlerine karışmamalı. Her partinin kendi kuralları vardır” açıklamasına karşılık verip vermeyeceği merak ediliyor.

Akşener’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Sözlerimin başında meclis gündemine gelecek ucube bir maddeden bahsetmek istiyorum. Ak parti iktidarı sendikal örgütlenmeye yüzde 2 barajı getirerek, üye kaybı yaşayan yandaş sendikaları kurtarmaya çalışıyor. Bunu yaparken de öbür sendik üyelerine ikinci sınıf sendika muamelesi yapmak istiyor. Bu düzenleme daha evvel Danıştay tarafından iptal edilmişti. İktidar ise her zamanki hukuk tanımazlıklarıyla bu kere oranı yüzde 1’den 2’ye çıkararak yine getiriyor. Düzenlemeden yaklaşık 250 memurumuz etkilenecek. 9 konfederasyonun da faaliyetlerine devam etmesi mümkün olmayacak. Bundan sonra da yeni sendikaların kurulmasının önüne geçilmiş olacak. Ayrıyeten bugün bu çatının altında bütün siyasetçilerin tümünü katarak söylüyorum, gazi meclisimizin her bir mensubunun için de müsaade barajları direne direne aşma iradenizi en uygun anlayan benim. AK Parti’ye yakışır ucube bir düzenleme ile karşı karşıyayız. gereken yansıyı verdik fakat milletimizin aleyhine olan her teklifte olduğu üzere bu teklif de Cumhur İttifakı çoğunluğu ile Meclis’ten geçirildi. 

“Bugün ülkemizde iktidar eliyle oluşturulan bir cumhuriyet krizi ile kamade edeceğini düşünenlerin sebep olduğu bu krizin sonuçlarını artık hayatımızın her alanında hissediyoruz.

“Bir kirli diptopya ile gayret ediyoruz”

“Her bayanın garantisi olan cumhuriyetimizi beğenmeyenlerin, çocuklarımızı açlığa , gençlerimizi mutsuzluğa, bayanları da tasaya mahkum ettiği bir kirli diptopya ile uğraş ediyoruz.

Eskişehir’de beslenme yetersizliği nedeniyle ölen “Nur Elif” yansısı: Kardeşim, siz bostan korkuluğu musunuz? 

“Biliyorsunuz, birkaç gün evvel, Işık Elif yavrumuz, makûs şartlarda yaşadığı ve aç bırakıldığı için hayatını kaybetti. Daha 6 yaşındaydı… Işık Elif’e bunları reva gören vicdansızları Allah’a havale ediyorum! Artık iktidar cenahından kimileri çıkıp, utanmadan; ‘Zaten anne-babası cezaevindeymiş, akrabaları berbat davranmış, her şeyden de iktidarı suçlamayın’ diyecekler. Her vakit olduğu üzere, bu olay için de, ‘bizim ne kabahatimiz var ki?’ diyecekler. Bu ülkede bir çocuk öldü bir çocuk! Hem de açlıktan öldü! Hem de makûs bakıldığı için öldü! Soruyorum size: Çocuklarımıza sahip çıkmak, devleti yöneten iktidarın vazifesi değilse, kimin vazifesidir? İşine geldiğinde; ‘Dicle’nin kenarında, kurdun kaptığı bir koyun bile benim mesuliyetim altındadır’ diyenler, işine gelmediğinde ölen daha 6 yaşında bir çocuğumuzun sorumluluğunu üzerinden atabilir mi? Atamaz! Şayet koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin gücünü kullanan bir iktidar çocuklarımızı koruyamıyorsa, insanlarımızı sahipsiz, kimsesiz bırakıyorsa ve üstüne üstlük mesuliyet almaktan da kaçıyorsa ortalıkta, ‘ben ülke yönetiyorum’ diye gezemez! Kardeşim, siz bostan korkuluğu musunuz? Fakirliği, muhtaçlığı, açlığı bitiremeyecekseniz neden o makamları işgal ediyorsunuz? Yalnızca kendi zenginliğinizi sağlamak için mi oradasınız? Yalnızca yandaşlarınızı bu milletin cebinden çıkanlarla varlıklı etmek iç n mi oradasınız? O koltuklarda Sarayda sefa sürüp, şaşalı yemekler yemek, özel uçakla, maça gidip gelmek için mi oturuyorsunuz?

Erdoğan’a: Bunlar daha uygun günlerin; senden hesap soracağım!

“Sayın Erdoğan her sıkıştığında, ‘Bu mevzu siyasetin konusu değildir’ diyerek, işin içinden sıyrılamazsın. Sana nazaran neyin siyasetin konusu olup olmadığı, beni zerre ilgilendirmiyor. Engin birikiminin ve derin fikirlerinin cefasını, esasen milletçe yıllardır çekiyoruz. Beni, Eskişehir’deki Parıltı Elif ilgilendiriyor, ve onun için senden hesap soracağım!  Beni, Van’daki Muharrem ilgilendiriyor, ve onun için senden hesap soracağım!  Beni, Adana’daki Emine ilgilendiriyor, ve onun için senden hesap soracağım!  Sen bu memlekette varlık içinde yaşarken, kestane ballarıyla, manda yoğurtlarıyla, Medine hurmalarıyla, sefa sürerken, yokluktan, yoksulluktan ölen, açlığa mahkûm ettiğin çocuklarımız için, senden hesap soracağım! Bu kürsüden tekraren gündeme getirmeme karşın rüzgargülü projemizi devreye almak yerine, utanmadan yasaklattığın için senden hesap soracağım! Bunlar daha güzel günlerin! Milletimizle el ele verip, siyasi rantı çocuklarımızın hayatına tercih eden bu kalpsizliğin, bu vicdansızlığın hesabını sana sandıkta soracağım! Hiç merak etme, çok az kaldı!

Bakan Nebati’ye sert tepki: Bu ne cürettir! Bu ne utanmazlıktır! Bu ne saygısızlıktır! Kendinize gelin!

Türkiye, artık patolojik semptomlar gösteren, tehlikeli bir zihniyet tarafından yönetiliyor. Maalesef, empati, vicdan, sorumluluk şuuru üzere, insani kavramlarla bağını büsbütün koparmış sosyopat bir idare anlayışıyla karşı karşıyayız. Bu bir gerçek. Gerçekten bu gerçeği, iktidar mensuplarının her hareketinde, her cümlesinde, her sözünde, telaş verici bir sıklıkla görüyoruz. Beceriksizleriyle fakirleştirdikleri; minimum ücretlimizin, memurumuzun, emeklimizin maaşlarına, yapmak zorunda olukları, düzenlemede bile, bu gerçeğe şahit oluyoruz.  Biliyorsunuz, son olarak, Türkiye’nin en yakıcı problemlerinden biri olan EYT’li kardeşlerimizin durumuna ait sorulan bir soruya, “EYT mi?” diye yanıt veren, Nebati Bakan, birbirinden ciddiyetsiz açıklamalarına geçtiğimiz günlerde bir yenisini daha ekledi. Çıktı, hiç utanmadan, zerre sıkılmadan bu milletin gözünün içine baka baka; ‘Asgari ücretliye de, memura da, emekliye de, ne verilse haklarıdır.  Dar gelirliye, yoksul fukaraya vermek, rahmet getirir’ dedi. Yanlış duymadınız. Motamot bu türlü dedi. Bu ne cürettir! Bu ne utanmazlıktır! Bu ne saygısızlıktır! Hayırdır Sayın Bakan, sadaka mı dağıtıyorsunuz? Lütufta mı bulunuyorsunuz? Kendinize gelin!

“Haddinizi bilin!”

Siz babanızın değil, milletin hazinesinin başında duruyorsunuz! Aile şirketinizde, toplumsal sorumluluk projesi yürütmüyorsunuz; devlet yönetiyorsunuz, devlet! Yandaşlarınıza peşkeş çektiğiniz,  Bay Kriz’e feda ettiğiniz ve batmaya mahkûm ettiğiniz o hazinede; kaç yetimin hakkı var, biliyor musunuz? Paramızı pul ettiniz, yetmedi! Gücümüzü hiç ettiniz, yetmedi! Prestijimizi ağızlara sakız ettiniz, tekrar yetmedi. Artık de milletimizle dalga mı geçmeye başladınız?  Eğer fındık kadar aklınız, incir çekirdeği kadar vicdanınız varsa (ki ben hiç sanmıyorum), söylediklerime güzel kulak verin. Bu ülke sahipsiz değildir. Bu ülkenin sahibi, aziz ve cefakâr Türk milletidir. O yüzden haddinizi bilin!

“Milletimizin ütüldüğü kumar masalarında, rahmet bulunmaz!”

Cıvık cıvık açıklamalar yapıp, bu milletin haysiyetiyle oynamayın, vatandaşın sabrını da, giderayak, daha fazla zorlamayın! Amaaaa, madem hazineye rahmet gelsin istiyorsunuz; O vakit size bu kürsüden hatırlatmak istiyorum: Palavranın olduğu yerde, rahmet olmaz! Hırsızlığın olduğu yerde, rahmet olmaz! Sizin ayağınızı bastığınız hiçbir yerde rahmet olmaz! Ot bitmez, ot bitmez! Zira milletimizin ütüldüğü kumar masalarında, rahmet bulunmaz!

Ayrıntılar gelecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir