Fitch: Makro belirsizlik ve politika müdahaleciliği Türk bankaları için riskleri artırdı

Fitch, yayımladığı raporda, makro ihtiyati tedbirlerin Türk bankalarının görünümünde yol açtığı bozulmalara işaret ederek Türkiye’de finansal risklerin yüksek olduğunu vurguladı.

Fitch Ratings, Türkiye’yle ilgili rapor yayımladı. Fitch, son periyotta devreye sokulan makro ihtiyati tedbirlerin bankaların operasyonel yükünü artırdığı değerlendirmesinde bulundu.

Kurumun yeni raporunda, “Bu, Türk bankalarının görünümündeki bozulmanın altını çiziyor ve bankacılık sistemine devlet müdahalesi mümkünlüğünü artırıyor. Bankaların kredi profilleri, hükümetin siyaset gündemini destekleyen makro ihtiyati düzenlemelere de duyarlı” denildi

Gevşek para siyaseti riskleri artırıyor

Türk bankalarının çok büyük oranda yurt içine konsantre faaliyet gösterdiklerini ve bu durumun Türk bankalarını makro oynaklıklarına ve piyasa oynaklıklarına hayli açık hale getirdiğini belirten Fitch, bankaların yüksek kısa vadeli döviz borçları itfaları dikkate alındığından refinansman risklerinden kaynaklı olarak liranın bedel kaybına karşı hassas olduklarını da vurguladı. 

Fitch enflasyonun çok yüksek olduğu, global faiz oranlarının yükseldiği ve Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi siyasetler konusunda belirsizliklerin olduğu bir ortamda gevşek para siyaseti uygulanması nedeniyle Türkiye’de finansal risklerin yüksek olduğunu belirtti.

Raporda, Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu geçen yıl iki kez düşürdüğü hatırlatıldı.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir