Genel müdür bakanlığa bağlı plajlarda vurgunu ortaya çıkardı: Devleti dolandırmışlar!

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işlettiği plajlarda skandal ortaya çıktı. Bakanlık 1992 yılında tatil bölgelerindeki plajları işletmek için Turaş Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’ni kurdu. Bodrum, Çeşme, Manavgat, Belek, Kemer ve Marmaris üzere tatil beldelerindeki kamuya ilişkin plajlar bakanlığın bu şirketi ile işletiliyor.

5 Ağustos 2022 tarihinde ise Turaş Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi’ne yeni genel müdür atandı. Genel müdür, hem şirketi hem de plajlardaki işletmeleri didik didik araştırmaya başladı ve araştırmalarının sonucunda da bir rapor hazırladı.

Rapor Bakanlık bürokratlarının önünde!

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran genel müdürün hazırladığı raporda bankamatik işçilerinden devletin çalınan paralarına kadar devletin nasıl soyulduğu gözler önüne serildi. Lakin bu raporunda akabinde baskı gören genel müdür yalnızca 5 ay misyonda kalabildi ve 24 Aralık 2022 tarihinde istifa ederek vazifesinden ayrıldı. Hazırladığı rapor ise hâlâ Kültür ve Turizm Bakanlığı bürokratlarının önünde duruyor.

İsminin açıklanmasını istemeyen genel müdür “Bu vakte kadar ahlaklı ve ihtimamlı yaptığım vazifemde kimi insanların ayağına basmam nedeniyle uzaklaştırıldım” dedi.

Devlet nasıl dolandırıldı?

Skandallarla dolu olan ve devletin nasıl dolandırıldığının tek tek anlatıldığı raporun çarpıcı kısımları şöyle:
>> Marmaris Şube Müdürü usulsüzlükten işten çıkarılacağını anladığında kasadan 26 bin TL’yi alıp zimmetine geçirdiğine ve üstelik bunu imza ile kabul etmişken bu şahsı geri işe kim aldı? Üstelik şahsın cürüm kaydı da var.
>> Benim vazifeye başladığım tarihten evvel tüm plajlarda toplanan dövizlerin nereye gönderildiği ve işletmelerde belirli şahıslara yazılan fazla mesailerden idare heyetinin bilgisinin olup olmadığı izaha muhtaçtır.
>> Turaş A.Ş.’nin işçilerine iki ayda ödenen toplam 1 milyon 900 bin TL fazla mesai fiyatının nasıl oluştuğu, denetim edilip edilmediği meçhuldür. Ayrıyeten A. S. firmasından elden alınan 50 bin TL’den şirket idare heyetinin bilgisi olup olmadığı da belirli değildir.
>> Belek Halk Plajı’nda A. S. isimli firması bakanlığa ilişkin plajın içinde başka bir işletme üzere faaliyet göstermiş, halk plajı ziyana uğratılmış. A. S. firmasından elden alınan paraların kime dağıtıldığı ise bilinmeyen. Ayrıyeten A.S. isimli firmanın gerçek sahibinin kim olduğu aşikâr değildir. Bu firma bakanlığa ilişkin Çamyuva, Kadriye, Belek,ve Bodrum Şubelerinde mukavele kurallarına ters davranmıştır.
>> Kaçak olarak alınan ve piyasa kıymeti üstünde fiyat ödenen SambaPos’tan idare heyetinin bilgisi olup olmadığı bilinmemektedir. Öte yandan plaj işletmelerindeki gelirlerin hangi gün ve hangi aralıklarda şirket hesaplarına yattığı belirli değildir. Gelirler ile yatan paralar birbirini tutmadığı çok kolay bir muhasebeci gözüyle dahi anlaşılabilir.
>> Belek ve öteki plajlarda bir peyzaj firmasına iş yapmadan fatura kesilmesine kimin müsaade verdiği ve ödemeleri kimin yaptığı araştırılmalıdır.
>> Belek ve Kadriye Halk Plajı’nda düğün tertip firmasından kimler elden para almış ve şahıs hesabına kimler para havale ettirmiştir? Bu bahiste banka dekontları ile paran alanlar hakkında dokümanlar mevcuttur.
>> Kadriye Halk Plajı’nda M. Otel ile yapılan şezlong kontratından kaynaklı kamu ziyanı hesaplanmalı, M. Otelleri’nde kimlerin kaldığı ortaya çıkarılmalıdır. Bu plajdaki oyun alanından alınan paraların şirket hesabına girip girmediği hesaplanmalıdır.

Şemsiye vurgunu

>> Lara Halk Plajı’nda Ö. İnşaat’tan evvel 1 milyon 590 bin TL’ye satın alınan plaj şemsilerinin fiyatı tarafımca pazarlık yapılarak sonradan 1 milyon 60 bin TL’ye düşürülmüştür. Bu firmaya kim 1 milyon 590 bin TL’den sipariş vermiştir? Şemsiyenin piyasa kıymeti 1 milyon 60 bin TL’dir. Bakanlık kanadından bir yönetim kurulu üyesi, şahsımı arayıp şemsiyeleri satın almamı, sipariş onayı olduğunu söyledi, ben direnince Whatsaptan “Tamam pazarlık yap al” dedi.
>> Çamyuva Halk Plajı’nın evvelki müdürü müşterilerin loca ücretlerini almış, cebine atmış.
>> Turaş’ın merkez ofisi tehlikeli iş sınıfına aldırılarak sendikaya kaydı yapılmış ve şirket milyonlarca ziyana uğratılmış. Ayrıyeten burada iki bankamatik memuru tespit ettim. Birini işten çıkardım lakin E. A. isimli şahıs hiç işe gelmeden maaş almaya devam etmektedir. Bu şahıs kim tarafından korunmaktadır? Kimden bu gücü almaktadır?
>> Şirket Genel Müdür Yardımcısı M. Y.’nin ismi Azerbaycan üzerinden milletlerarası İran ambargosunu delen ve filo dolandırıcılığına karıştığı halde bu şahsi kim işe aldı?

Çift maaşlı yönetim

Turaş A.Ş.’nin idare konseyinde yer alan isimler ise kamunun çift maaşlı bürokratları. Şirketin idare konseyinde yer alan İzzet Güven, bakanlığın Teftiş Kurulu Lideri. Nihat Umut Döktür ise tıpkı vakitte bakanlığın İşçi Genel Müdürü. Ayrıyeten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da şirketin idaredeki bir öbür isim. Bakanlığın Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Onur Gözet, Müfettişi Hasan Hüseyin Kınıklıoğlu ve bakanlık bürokratı Eras Eraslan da şirket idaresinde yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir