Karı-koca kılığında kiraladıkları evde sahte pasaport ürettiler

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Çaba ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü grupları, Fatih’te bir konutta uydurma pasaport ve kimlik düzenlendiğini istihbaratını aldı. Konuta girip çıkanları takibe alan emniyet takımları tarafından 1 Kasım’da düzenlenen operasyonda Fas asıllı R.B. ile Irak kökenli M.K.I.A.B isimli yabancı asıllı 2 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Adreste yapılan aramalarda uydurma gri ve hizmet pasaportu, pasaport kapakları, pasaport imalinde kullanılan farklı renklerde boyalar, farklı ülkelere ilişkin 17 mühür, pasaport imalinde kullanılan 4 numaratör, bir havayoluna ilişkin 7 boş uçuş kartı, farklı ülkelere ilişkin hologram ve filigranlar, değişik ülkelere ilişkin boş kimlik kartlarının yanı sıra çok sayıda gereç ele geçirildi. Birebir meskende, cürümden elde edildiği bedellendirilen 2 bin 550 avro ve 3 bin 200 lira paraya da el konuldu.

AİLE SÜSÜ İLE KİRALANAN MESKENİ UYDURMA PASAPORT ATÖLYESİNE ÇEVİRMİŞLER

Yapılan araştırmalarda şüphelilerin kendilerini evli üzere göstererek adresi kiraladıkları, dikkat çekmemek için geçersiz pasaport ve kimlik atölyesi haline getirdikleri konutu yalnızca akşam saatlerinde kullandıkları anlaşıldı. Farklı bir adreste ikamet ettikleri tespit edilen şüphelilerin, yüksek fiyat karşılığında “müşteri” olarak gelen bireylere uydurma pasaport ve kimlik ürettikleri belirlendi. Yakalanan şüphelilerden Irak asıllı M.K.I.A.B.’nın, müşterileri referansla gelmesi halinde onlara düzmece pasaport ya da geçersiz kimlik ayarladığı, öbür sahtecilik prosedürlerinden farklı formüller ve kimyasal materyaller ile teknikler kullandığı tespit edildi.

IRAKLI TUTUKLANDI, FASLI ÖZGÜR KALDI

Genellikle sıfırdan düzmece pasaport yerine ülkeye daha evvelden kanunî yollarla girmiş olan farklı uyrukta şahısların pasaportlarını para karşılığı temin eden şüphelilerin, müşterilerinin fotoğraf ve kimlik bilgilerini özel tekniklerle pasaporta işledikleri belirlendi. Akabinde kullanılmış fakat geçerli olan pasaportların yeni sahibine verildiği tespit edildi.

Yakalanan zanlılar, emniyetteki süreçlerinin akabinde isimli makamlara sevk edildi. Sevk edilen şüphelilerden Fas asıllı R.B. hakkında isimli denetim kararları uygulanırken, M.K.I.A.B. isimli Iraklı ise tutuklanarak cezaevine gönderildi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir