Kılıçdaroğlu, ‘Bu elektriğe çökme vergisidir’ dedi, EPDK’den açıklama geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) tatile girmesi nedeniyle, kurmaylarına küme toplantılarının her hafta bir vilayette halka açık yapılması talimatını verdi.

Elazığ’da gerçekleştirilen küme toplantısında Kılıçdaroğlu, “EPDK bir karar aldı. ‘Fazla elektriği bana satacaksın, sana para vermeyeceğim.’ Bu elektriğe çökme vergisidir. Bu lakin harikulâde şartlarda olacak bir kuraldır. Ortada savaş yok. Yatırım yapılmış, sen onun gücüne çöküyorsun. Bu da cürüm. Anayasaya, hukuka, adalete aykırı” tabirlerini kullandı. 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Kılıçdaroğlu’nun kelamlarına ait bir açıklama yapıldı.

Kılıçdaroğlu’nun düzenlemeye yönelik kullandığı “elektriğe çökme vergisi“ sözünün haksız bir itham olduğunu ve gerçekle hiçbir ilgisi olmadığı kaydedilen açıklamada, “Zira lisanssız elektrik üretim uygulamasının amacı, tüketilen gücün üretilmesi üretilmesidir. Bunun prosedürü, kuralları aşikardır ve bu yolla sağlanan yarar rastgele bir şirket, kurum ya da kuruluşa değil ‘bütün tüketicilere’ yansıtılır” tabirleri kullanıldı.

Enerji tüketimi olmayan bir kişinin elektrik üretimi yapabilmesinin yol ve kurallarının belli olduğunun altı çizilen açıklamada, “Kurumumuzdan lisans alan herkes dilediği kaynaktan elektrik üretimi yapabilme imkanına sahiptir” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklama şöyle devam etti:

“Lisanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliği incelendiği takdirde gayenin tüketicilere yansıyacak ek maliyetleri engellemek olduğu ve bu alanda yatırım yapanların önünü açan pek çok uygulamayı barındırdığı görülecektir. EPDK hiçbir yatırımcının ürettiği güce çökmez, ya da yatırımından dolayı cezalandırmaz. Fakat lisanssız elektrik üretimi uygulamasının, kolay yoldan para kazanma usulü haline getirilmesine böylece gerçek tüketicilerin hakkının yenmesine de müsaade edilmeyecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir