Libya’da 2,5 ton uranyum kayboldu

UAEA, yönetim kurulu üyelerine yönelik yaptığı yazılı açıklamada, Libya ile yapılan Teminat Kontrolü Mutabakatı ve Ek Protokol kapsamında bu ülkedeki nükleer gereçlere ait doğrulama ve müşahede faaliyetinde bulunulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, 14 Mart’ta UAEA müfettişlerinin, Ek Protokol kapsamında yetkililerin daha evvel makul bir yerde depolandığını bildirdiği 2,5 ton doğal uranyumu içeren 10 varilin belirtilen yerde bulunmadığını tespit ettiği aktarıldı.

Açıklamada, UAEA’nın kelam konusu uranyumun belirtilen yerden çıkartılması ve şu anki durumunun açıklığa kavuşturulması için harekete geçtiği kaydedildi.

Söz konusu durumun acilen ele alınarak inceleme başlatılması gerektiğine işaret edilen açıklamada, “Nükleer gerecin mevcut pozisyonu hakkındaki bilgi kaybı, nükleer güvenlik telaşlarının yanı sıra radyolojik bir risk oluşturabilir.” denildi.

UAEA’nın memleketler arası nükleer güvenlik standartlarının ve nükleer güvenlik rehberliğinin uygulanması için bu hususta gerekli yardımı sağlamaya hazır olduğu kaydedilen açıklamada, UAEA Başkanı Rafael Mariano Grossi’nin bu konuya ait İdare Heyeti’ni bilgilendirmeyi sürdüreceği tabir edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir