Mansia’da atıksular sürekli kontrol altında

MANİSA (İGFA) – Endüstrinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan etraf sıkıntıları noktasında gerekli tedbirleri alarak çalışmalarını aralıksız yürüten MASKİ Genel Müdürlüğü, atık suların kontrollerini tüm süratiyle sürdürüyor.

Çevre Müdafaa ve Denetim Dairesi Başkanlığı’na bağlı Ruhsat Kontrol Müdafaa ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü takımları tarafından ‘Çevre Kanunu’ , ‘İSKİ Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Misyonları Hakkında Kanun’ , ‘Su Kirliliği Denetimi Yönetmeliği’ ve ‘MASKİ Atık Suların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği’ kararları doğrultusunda sanayi kuruluşlarına gerekli ve daima kontrol yapılıyor.

Ruhsat Kontrol Muhafaza ve Laboratuvar Şube Müdürlüğü grupları tarafından atıksu tahlil sonuçlarının yönetmelikte belirtilen deşarj limitlerine uygun olması halinde Deşarj Kalite Denetim Ruhsatı (DKKR) düzenleniyor. Ruhsat verilen işletmelerin her yıl tertipli olarak endüstriyel nitelikli atıksularından denetim numunesi alınarak, deşarj limitlerine uygunluğun sürekliliği de denetim ediliyor. Ayrıyeten; endüstriyel nitelikli atıksu oluşturmayan yahut kanalizasyona yalnızca evsel nitelikli atıksu deşarj eden işletmeler için de ‘Deşarj Kalite Denetim Ruhsatı Gerekli Değildir Belgesi’ düzenleniyor.

TEMİZ BİR ETRAF İÇİN KONTROLLERİMİZ SIKLAŞTI

MASKİ Genel Müdürlüğü’nün kontrol faaliyetlerini hızlandırdığını söyleyen Etraf Müdafaa ve Kontrol Dairesi Başkanı Mümin Deniz, “17 ilçemizde sanayi kuruluşlarından kaynaklanan atık su kirliliğini önlemek ismine gerekli çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Yaptığımız kontrollerle, kanalizasyon sistemimiz ile dünyanın sayılı ovalarından olan Gediz Ovası ve Gediz Irmağı ile Bakırçay’daki kirlilik sorununun tahlili noktasında değerli bir rolü bulunan Atıksu Arıtma Tesislerimizin verimli çalışmasını sağlıyoruz. Pak bir etraf ile Manisa’nın geleceğini garanti altına alıyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir