Polise tokat attığı iddia edilen astsubay hakim karşısında

Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın görevi başında öldürülmesini İstanbul’daki Çapa Tıp Fakültesi önünde protesto eden kimi sıhhat çalışanlarıyla polisler ortasında yaşanan arbedede bir polis memuruna tokat attığı öne sürülen astsubayın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya müşteki polis memuru T.I. ve sanık astsubay N.K.Ö. ile taraf avukatları katıldı.

Kimlik tespitinin akabinde savunma yapan sanık N.K.Ö, olayın yaşandığı gün eşinin çantasını kaybettiğini ve kümeden ayrılarak çantayı aradıklarını tabir etti.

Kayıp çantayı yürüyüş sırasında görevlilere sorduklarını belirten N.K.Ö, “Arama sırasında bariyerlerin oraya geldik, bariyerlerin art tarafına yaklaşık 20-30 kişilik küme geçmişti. Biz de açık zannederek çantayı aramak için geçmek istedik. O sırada ağır bir düzensizlik oluştu, eşime bir darbe geldi.” dedi.

Eşine ikinci bir darbe gelmemesi için elini savurduğunu fakat kimseye vurma niyeti olmadığını tabir eden sanık, polislerin kendilerini oradan uzaklaştırdığını ve çantayı aramayı sürdürdüklerini belirtti.

Eyleme katılmak niyetinde olmadıklarını lisana getiren sanık N.K.Ö, “Müştekiyi yaralama kastım da yoktur. Olsaydı elim açık formda değil yumruk biçiminde vurmam, sonrasında da hareketi sürdürmem gerekirdi. Kabahat kastım yoktur, beraatımı talep ederim.” dedi.

Duruşmada kelam alan sanık avukatı Begüm Yakar, hem müvekkili hem de eşinin darbedildiğini öne sürerek, “Müvekkilim orada amaç almaksızın elini savurmuştur. Müvekkilimin kanuna karşıt yürüyüşten haberi yoktur, emeli kalabalık kümeye dahil olmak değildir, anons yapılmamıştır.” sözlerini kullandı.

Savunma yapan müşteki avukatı Merve Özçelik Özkanise de olay yerinde ihtar anonsları yapıldığını, kamera kayıtlarında sanığın barikatları aşmaya çalıştığının anlaşıldığını ve olay anındaki maksadının vazifesini yapmakta olan memura direnmek olduğunu söyledi.
Mahkeme, savcının mütalaasını hazırlaması ve eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

6 YILA KADAR MAHPUSU İSTENİYOR 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Konya’da Dr. Ekrem Karakaya’nın görevi başında öldürülmesi üzerine 7 Temmuz 2022 tarihinde Çapa Tıp Fakültesi’nin bahçesinde bir saat içinde 1100 kişinin toplanıp basın açıklaması yaptığı anlatılıyor.
İddianamede kümenin, açıklamanın akabinde polis gruplarının ikazlarını dikkate almayarak, Vilayet Sıhhat Müdürlüğüne kadar yürüyüp basın açıklaması yaparak dağıldığı kaydediliyor.
Çapa Tıp Fakültesi önüne çekilen polis bariyerini aşmak isteyen küme içinde astsubay N.K.Ö’nün de olduğu ve olay yerinde vazifesini yapan polis memuru T.I’ya tokat attığı belirtilen iddianamede, doktor raporuna göre polis memurunun kolay tıbbi müdahale ile giderilecek biçimde yaralandığına yer veriliyor.
İddianamede T.I’nın şikayetçi olduğu N.K.Ö’nün savcılık sözünde, eşini korumak maksadıyla misyonlu polis memurunu ittiğini söylediği belirtilerek, sanığın, tabirinin devamında manzaraların kendisine izletilmesiyle polis memuruna anlık refleks ile vurduğunu kabul ettiği tabir ediliyor.

N.K.Ö’nün “Kanuna muhalif toplanma ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara karşın dağılmama” ve “Kamu görevlisin misyonu yaptırmamak için direnme” hatalarından 1 yıldan 6 yıla kadar mahpusu isteniyor. AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir