TİP Genel Başkanı Erkan Baş’tan İmamoğlu’na destek ziyareti

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Lideri Erkan Baş, mahallî mahkemece mahpus ve siyasi yasak cezası verilen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek ziyaretinde bulundu.

“Külliyen bir hukuksuzluk var ortada” diyen Baş, “Ama temelde tüm ülke açısından, tüm yurttaşlar açısından temel problem, insanlığın en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını gasp etmeye yönelik deneme alanına çevirdiler İBB’yi. Seçimi iptal ediyor; yetmiyor. Artık yargıyı devreye sokuyor; yetmiyor. Buna karşı sessiz kalmak mümkün değil” tabirlerini kullandı. İmamoğlu da, “Bugünün Meclis’inde hem partiniz ismine hem şahsınız ismine benim için değerli olan, kozmik bedeller üzerinden, toplumsal muhtaçlıklar üzerinden ortaya koyduğunu tutum, bu süreçte de bize dönük dayanağınız için teşekkür ederim” biçiminde konuştu.

Baş’ı Saraçhane’deki makam odasında ağırlayan İmamoğlu, “Hem Türkiye demokrasisi ismine hem de Türkiye’nin yaşadığı hukuksuzluklar sürecine dair pahalı cümlelerinizi daima dinliyorum. Meclis çatısı altında birçok partinin temsilinin mümkün olmasını savunanlardanım. Ancak bugünün Meclis’inde de hakikaten hem partiniz ismine hem şahsınız ismine benim için değerli olan, üniversal pahalar üzerinden, toplumsal muhtaçlıklar üzerinden ortaya koyduğunu tutum, bu süreçte de bize dönük dayanağınız için teşekkür ederim. Ziyaretiniz için de teşekkür ederim” dedi.

“Bu hukuksuzluğa karşı sessiz kalmak mümkün değil”

31 Mart 2019 mahallî seçimlerinden bu yana İmamoğlu’na takviyelerinin bulunduğunu hatırlatan Baş da şunları söyledi:

“Hem bütün parti üyelerimizin, yöneticilerimizin dayanışmasını, takviyesini tabir etmek istedim hem de şahsî olarak da ben sonuçta bir İstanbul milletvekiliyim. İstanbul’da yaşayan bir yurttaşım. Pek çok boyutla ele alınabilir bu hukuksuzluk. Külliyen bir hukuksuzluk var ortada. Fakat temelde tüm ülke açısından, tüm yurttaşlar açısından temel sorun, insanlığın en temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını gasp etmeye yönelik deneme alanına çevirdiler İBB’yi. Seçimi iptal ediyor; yetmiyor. Artık yargıyı devreye sokuyor; yetmiyor. Buna karşı sessiz kalmak mümkün değil. Kuşkusuz bir son değil bu. Hiç o denli değerlendirmiyoruz. Yeni bir periyodun tahminen de başlangıcı. Bu denemelerin hepsine daima birlikte cevap vereceğiz. Kuşkusuz şahsınızı maksat alan kısmı var, CHP’yi gaye alan kısmı var, Altılı Masa’yı gaye alan kısmı var. Hepsi farklı başka kıymetlendirilir lakin toplamda, bu iktidara teslim olmayan, muhalefet kesitinde bulunan tüm yurttaşları karşısına alan bir karar. Bu kararın, tıpkı vakitte bize karşı da alınmış bir karar olduğunu kıymetlendiriyoruz. Sonuna kadar yanınızda olacağız. Ne yaparsanız, biz de oradayız. O çizgide duracağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir