Uçum’dan Kılıçdaroğlu’na “tek kişilik hükümet” yanıtı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanvekili Mehmet Uçum, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımla CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt verdi. Uçum, şöyle yazdı:

“Sayın Kılıçdaroğlu,

Sürekli bana referansla ‘tek kişilik idare’den kelam ediyorsunuz ve bunu negatif hatta ucube bir siyasi idare olarak söz ediyorsunuz.

Oysa Meclis kürsüsünden söylediğiniz; ‘ben okudum siz niçin okumuyorsunuz’ dediğiniz ’16 Nisan’ kitabımda motamot şöyle yazmıştım:

“Demokratik başkanlık sistemleri, siyasi açıdan tek kişilik hükümet, teknik açıdan ise takım hükümetidir. Tek kişilik hükümet olmasının sebebi, lider adaylarından birinin halk tarafından seçilmesiyle hükümetin kurulmasıdır.

Tek adam rejimleri ise, otoriter ve totaliter sistemlerde iktidarın ismidir. Hükümet modeli ile tek adam rejimi kurulmasının bir münasebeti yoktur. Hitler, parlamenter hükümet modelinde; Stalin, parti-devlet idaresinde; Pinochet, başkanlık hükümet modelinde tek adam rejimi kurmuştur.
Tek adam rejimleri baskıyla, darbeyle ve iç savaşla kurulur.

Demokratik sistem ve işleyiş içinde hele aşikâr bir hukuk sistematiğine dayanarak tek adam rejimi çıkacağını sav etmek sosyolojik ve siyasi gerçeklikle uyuşmaz.

Cumhurbaşkanı hükümet modeli hem meclisin hem yargının kontrolüne açık bir modeldir.

Meclis; meclis araştırması, genel görüşme, yazılı soru, meclis soruşturması ve daha da değerlisi kanun yapma monopolünü eline alarak tüm yasama kontrolü yollarıyla hükümet üzerinde son derece tesirli bir pozisyona gelmiştir.

Seçimlerin birlikte yenilenmesinde, Cumhurbaşkanının teklif ettiği Bütçe ve Kesin Hesap Kanunlarında Meclis, Hükümete üstündür.

Yine Hükümetin OHAL ilanında, Hükümetin OHAL’de çıkardığı kararnameler bakımından evvelki sisteme nazaran meclisin üstünlüğü artırılmıştır.

Yargı, Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve yönetim mahkemeleri aracılığıyla hükümetin kararnamelerini, yönetmeliklerini ve bireysel/tekil tüm idari süreçlerini kontrole tabi tutmaktadır.

Önceki sistem otoriterleşme eğilimlerine daha müsaittir. Kabul edilen model, tam bilakis bu eğilimleri ortaya çıkaracak sistem meselelerinin tamamını çözmektedir.”

Sayın Kılıçdaroğlu,

Şimdi özetini verdiğim ilgili kısımdan yalnızca ‘tek kişilik hükümet’ tabirini alıp gerisine değinmeden siyasi bir propoganda yapmak yanlışsız mu?

Siyasi bir tez olarak geriye yani PS’ye dönüşü savundunuz lakin halkımız bunu 14 Mayısta reddetti ve Cumhur İttifakını Mecliste çoğunluk yaptı. Yetmedi 28 Mayısta ‘uyumlu yönetim’ tercihi yapan halkımız bu sefer size karşı ikinci kere Sayın Erdoğan’ı başkan seçti.

Şimdi şöyle düşünün doğrusu sizin tezleriniz mi halkın tercihi mi? Şayet demokratsak, şayet demokrasiden yanaysak karşılığımız tabi ki, tartışmasız halkın tercihi olmalı.

Sayın Kılıçdaroğlu,

Sonuç olarak artık halk iradesine dayanarak tekraren teyid edilen Cumhurbaşkanlığı Hüküme Sistemine haksızlık etmekten lütfen vazgeçin, zira bu türlü yaparak aslında halkla hengame ediyorsunuz bunu fark edin.

Ayrıca bir daha bana referans yaparsanız lütfen eksik söz kullanmayın, bu mesajımda kitabımdan yaptığım üstteki alıntıyı eksiksiz okuyun.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir