Uruguay’da su krizi: Hükümet başkentte acil durum ilan etti

Uruguay’da su krizi patlak verdi. Uruguay Devlet Başkanı Luis Alberta Lacalle Pou, dün akşam saatlerinde birtakım hükümet yetkileri ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, başşehir Montevideo bölgesinde yaşanan su krizine karşı kimi tedbirler aldıklarını açıklayarak, su tedarikinin teminat altına alındığını tabir etti. Lider Pou, hükümetin Montevideo büyükşehir bölgesinde su acil durumu ilan edildiğini tabir ederek, şişelenmiş suya vergi muafiyeti getirilmesi, San Jose Nehri’nden su tedarik etmek emeliyle bir su deposu ve boru çizgisi inşası ile muhtaçlık sahipleri için fiyatsız su dağıtımı uygulanması kararları aldığını duyurdu.

Devlet Başkanı Pou ayrıca, hastanelerde, huzurevlerinde, çocuk ve aile bakım merkezlerinde su temininin garanti altına alındığına da dikkat çekti.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE GÜNDE 2 LİTRE SU VEİLECEK

San Jose Irmağı üzerinde yer alacak olan su deposu ve boru sınırı inşaatına bugün başlanacağı ve 30 gün içerisinde tamamlanacağı belirtilirken, bu sayede başşehir etrafında artan su talebinin karşılık bulması hedefleniyor. Tedbirler dahilinde hükümetin toplumsal yardım programından yararlanan 21 bin muhtaçlık sahibi şahsa de günde 2 litre fiyatsız su sağlanacağı da söz edildi. Şişe suya getirilen vergi muafiyetiyle de fiyatların gözle görülür bir formda düşmesi bekleniyor.

Uruguay’da yaşanan kuraklık sebebiyle depolardaki su azalarak şebeke suyunda tuz ve klor düzeyinde artışa neden olduğu bildirildi. Yetkililer, kıymetli bir yağış olmaması durumunda başşehir Montevideo ve büyükşehir bölgesindeki suyun ay sonu ya da temmuz başında tükeneceğini iddia ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir