Galatasaraylıların iddiası futbol dünyasını sarstı

Orta, yaptığı yazılı açıklamada, “Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı, karşılaşma özet imajlarına konum ekletilmek istendiği, maçlar sırasında VAR Merkezi’ne girildiği belirtilen tezlerin gerçekle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Bahsi geçen durumu farklı açıdan ve daha net halde kıymetlendirme imkanı sağlayan yayıncı kuruluşa ilişkin imaj hakkında beIN Sports yetkilileri ile bağlantı kurulmuştur ve kelam konusu konumla ilgili kamuoyunun gerçek bilgilendirilmesi amaçlanmıştır. Kelam konusu imaj beIN Sports’a aittir. Manzaraların sızdırıldığına yönelik argümanların hakem topluluğunu ve yayıncı kuruluşu yıpratmaya yönelik olduğu açıktır” tabirlerini kullandı.

“İddialar için ispata davet ediyoruz”

“Maçlardan alınan imgeler, kamuoyunu yanlışsız bilgilendirmek hedefiyle kullanılmaktadır. Tüm imajlar, yayıncı kuruluşta yayımlamak üzere hazırladığımız ‘Kuralına göre’ programını hazırlamak için MHK’nın kullanım yetkisindedir” değerlendirmesinde bulunan Orta, şu görüşlerini paylaştı:

“Maçlar sırasında asla VAR Merkezi’ne girilmemiştir, girilmeyecektir. Gayemiz kuralları kulüplere ve futbolseverlere tam ve yanlışsız açıklamaktır. Futbolcular ve futbolseverler tarafından kuralların yanlışsız bilinmesi, bizi polemiklerden uzaklaştıracak, oyunun kalitesini artıracaktır.

Yayıncı kuruluş yorumcularına baskı yapıldığı, maç özetine ekleme yaptırıldığı, maçlar sırasında VAR Merkezi’ne girilip manzara alındığı istikametindeki palavra ve temelsiz tezlerin sahiplerini ispata davet ediyoruz. Konseyimizi, hakem topluluğunu ve yayıncı kuruluşu yıpratma hedefiyle yapılan bu temelsiz haberlerle ilgili tüm yasal haklarımızı kullanacağımızı kamuoyunun bilgisine saygılarımla sunarım.”

Ne olmuştu?

MHK Başkanı Orta’nın, Galatasaray-Kasımpaşa maçındaki bir konumla ilgili daha evvel çalıştığı beIN Trio programındaki yorumculara müdahale etmeye kalktığı, yapılan yorumun bir sonraki programda düzeltilmesini istediği tez edilmişti. Orta’nın, düzeltilmediği takdirde, “Yoksa kanala gelerek ‘Kuralına Göre’ programında şahsen ben açıklama yapacağım” dediği öne sürülmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir