İsveçli bakan: Kendimizi PKK ile mücadeleye adayacağız

İsveç’in Aftonbladet gazetesine konuşan Savunma Bakanı Pal Jonson, geçen hafta Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Önderler Zirvesi’nin sonuçlarını kıymetlendirdi. Ankara ile milletlerarası terörizme karşı birlikte gayret edeceklerinin altını çizen Johnson, “Kendimizi, terör örgütü PKK’nın İsveç’teki faaliyetlerini önlemeye adayacağız” sözünü kullandı. Bunun hem kendilerinin hem de Türkiye’nin güvenliği için kıymetli olduğunu vurgulayan Johnson, Ankara ile varılan mutabakata bağlı kalacaklarını kaydetti.

Stockholm’ün PKK/PYD ve FETÖ’yü terör örgütü olarak kabul edip etmediğine dair soruya da karşılık veren Pal Johnson, hangi terör örgütleri ile uğraş edileceğinin İsveç, Türkiye ve Finlandiya ortasında imzalanan üçlü muhtırada yer aldığını hatırlattı. 28 Haziran 2022 tarihinde İspanya’nın başşehri Madrid’de gerçekleştirilen NATO Önderler Zirvesi’nde imzalanan üçlü muhtırada, “Finlandiya ve İsveç, PYD/YPG ve Türkiye’de FETÖ olarak tanımlanan örgüte takviye sağlamayacaklardır” tabiri yer almıştı.

TBMM ONAYI BEKLENİYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, NATO Başkanlar Zirvesi’ne katılmak üzere gittiği Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile yaptığı görüşmelerin akabinde vetosundan vazgeçerek üyeliğin önünü açmıştı. Hükümetin, iştirak protokolünü kısa müddette TBMM’ye sevk etmesi beklenirken, onay sürecinin meclis takvimi gereği ekim ayını bulabileceği bedellendiriliyor.

AB İSLAMOFOBİ HARİTASI HAZIRLAYACAK

– Avrupa Birliği’nin Müslüman Zıddı Nefret ve Ayrımcılıkla Uğraş Koordinatörü Marion Lalisse, “AB Müslüman toplumu, toplumumuzun ayrılmaz bir parçası” dedi. Brüksel’de basına konuşan Lalisse, “Müslüman aksisi nefret olgusuyla gayrette somut planlarımız var” sözlerini kullandı. Müslüman zıddı nefretle çaba siyasetlerini farklı kesimlerde ana akım haline getireceklerinin altını çizen Lalisse, “Kanıta dayalı politikayı devreye sokacağız, vatandaşları ve kurumları Müslüman düşmanlığı olgusuna karşı bilinçlendireceğiz” dedi.

Marion Lalisse

Lalisse, karar vericilere gelecek yılın ortasına kadar Müslümanlara karşı nefret olgusunun haritasını çıkarma teklifinde bulunduklarını söyledi. Lalisse’nin açıklamaları, tüm dünyada reaksiyona yol açan, geçen ay İsveç’te yapılan Kuran yakma aksiyonunu izledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir